Legalizacja wagi to zespół czynności obejmujących sprawdzenie, stwierdzenie i poświadczenie dowodem legalizacji, że przyrząd pomiarowy spełnia określone wymagania. W skrócie oznacza to, że przyrząd waży z odpowiednią dokładnością, a jego błąd pomiarowy nie przekracza wartości określonych w przepisach.
Odbieramy wagę, sprawdzamy, konserwujemy, kalibrujemy, wykonujemy niezbędne naprawy.
Zgłaszamy wagę do legalizacji w Urzędzie Miar.
Na wagę nanoszone są cechy i plomby legalizacyjne.
Właściciel otrzymuje Świadectwo Legalizacji.
Wagi nieautomatyczne mechaniczne i elektroniczne wykorzystywane w obrocie handlowym we wszystkich gałęziach gospodarki, aby kupujący jak i sprzedający mieli pewność, że produkty są odpowiednio odważone potrzebna jest legalizacja.
Wagi nieautomatyczne mechaniczne i elektroniczne zalegalizowane na podstawy ustawy prawo o miarach, a także te po dokonanej ocenie zgodności na podstawie ustawy o ocenie zgodności.
Zgłoszeniu podlegają również wagi po naprawie lub wagi z uszkodzonymi cechami legalizacyjnymi, bez względu na datę ich uprzedniej legalizacji.
Najpóźniej w ostatnim miesiącu ważności jej legalizacji.
To czynności ustalające relację między wartościami wielkości mierzonej wskazanymi
przez przyrząd pomiarowy, a odpowiednimi wartościami wielkości fizycznych, realizowanymi przez
wzorzec jednostki miary.
Sensorwag przy współpracy z akredytowanym laboratorium określa różnicę, jaką waga wskazuje po przeprowadzeniu wzorcowania.
Nasza firma wykonuje przed każdym wzorcowaniem całą obsługę techniczną identyczną jak przy legalizacji, doprowadzając każdą wagę do możliwie jak najlepszych wskazań wyników metrologicznych.
Ponadto, przeprowadzamy niezbędne naprawy, regulację i konserwację.
Takie podejście pozwala na uzyskanie świadectwa wzorcowania, które jest zgodne z wymogami jakim powinny odpowiadać wagi. Każde świadectwo zawiera wyniki wskazań. Usługę wzorcowania wykonujemy zawsze w obecności inspektora Urzędu Miar.
Zainteresowany? Masz pytania? Skontaktuj się z nami. Aktualne przepisy znajdziesz tutaj.